Fatiha Anlamı Nedir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Fatiha Anlamı Nedir?

Fatiha Anlamı, Mekke'de Müddesir suresinden sonra indirilen ve 7 ayetten oluşan Fatiha suresi, Kur'anın ilk suresi 1 ve açış yapan açan anlamına gelir. Hicret'ten önce nazil olan, nüzul sırasında 5. Sure olan bu sure için Peygamber Efendimiz Fatiha okumayan kimsenin namazı olmaz buyurmuştur bu nedenle Fatiha suresi namazların her rekâtında okunması vacip kılınmıştır. Namaz kılan kişi Fatiha'yı günde 40 defa okur. Anlamı itibariyle Fatiha suresi en büyük duadır. Kulluğun sadece Allah'a yapılması gerektiğini, yardımın sadece Allah'tan geldiğini, doğru yolun ve doğru yoldan şaşmanın yalnızca Allah'ın iradesine dayandığını ve hayrı ve şerri yaratanın Allah olduğu Fatiha Suresinde ifadesini bulmuştur. İnsanlara doğru yolu göstermek için indirilen Kuranı Kerim'in ihtiva ettiği konular Fatiha suresinde bulunmaktadır. Fatiha suresinde ibadete ve övgüye layık olanın bir tek Allah'ın varlığı olduğu, Allah'tan başka dayanacak bir güç olmadı ve onun hakimiyeti anlatılır.

Fatiha suresi

Bismillahirrahmanirrahim

"Elhamdü lillâhi rabbil' alemin. Errahmânir'rahim. Mâliki yevmiddin. İyyâke na' budü ve iyyâke nesteîn, ihdinessırâtel müstâkim. Sırâtellezîne en'amte aleyhim ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn. " (Amin)

Anlamı, rahman ve rahim olan Allah'ın adıyla. Hamd, âlemlerin Rabbi Allah'a mahsustur. O rahmândır ve rahîmdir. Ceza gününün mâlikidir. (Rabbimiz!) Ancak sana kulluk eder ve yalnız senden medet umarız. Bize doğru yolu göster. Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramışların ve satışların yolunu değil!

Bu surede, Allah'ın yüce sıfatlarından olan Rahman ve Rahim sıfatlarından bahsedilir. Rab, besleyip büyüten, terbiye edip istediği biçime sokan, kullarına yap ya da yapma tekliflerinde bulunan, bazen sevindirip bazen korkutan ve yavaş yavaş kemale erdiren anlamına gelir.

Fatiha Anlamı Yorumları

soru

Buhayra

11 Mayıs 2024 Cumartesi

rahman ve rahim olan Allah'ın adıyla. Hamd, âlemlerin Rabbi Allah'a mahsustur. O rahmândır ve rahîmdir. Ceza gününün mâlikidir. (Rabbimiz!) Ancak sana kulluk eder ve yalnız senden medet umarız. Bize doğru yolu göster. Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramışların ve satışların yolunu değil! ALLAH (SVT) İnşALLAH Bizleri Fatiha Süresinin Anlamında Ki Gibi Yaşayıp huzuruna başımız dik anlımız ak çıkmayı nasip eder

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Amin, Buhayra. Dualarında bizleri de unutma. Allah hepimize doğru yolda yürümeyi ve O'nun rızasına uygun bir hayat yaşamayı nasip etsin.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ruhuna El Fatiha Okumak

Ruhuna El Fatiha Okumak

Fatiha Meali Okunuşu ve Anlamı

Fatiha Meali Okunuşu ve Anlamı

Popüler İçerikler

Fatiha Suresi Meali

Fatiha Suresi Meali

Editörün Seçtiği

Fatiha Suresi Oku

Fatiha Suresi Oku

Fatiha Anlamı Nedir?

Fatiha Anlamı Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fatiha Suresi Kaç Ayettir?

Fatiha Suresi Kaç Ayettir?

313 Fatiha Okunuşu ve Anlamı

313 Fatiha Okunuşu ve Anlamı

Salavatı Fatiha Okunuşu ve Anlamı

Salavatı Fatiha Okunuşu ve Anlamı

Fatiha Suresi Anlamı Nedir?

Fatiha Suresi Anlamı Nedir?

Fatiha Suresi Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Fatiha Suresi Türkçe Okunuşu ve Anlamı