313 Fatiha Okunuşu ve Anlamı
19 Haziran 2024

313 Fatiha Okunuşu ve Anlamı

Hem Allah'ı övme hem de kulun Allah'tan dileğini talep etme amacı taşıyan Fatiha Suresi, bu özellikleriyle ikiye ayrılır. Allah, Fatiha Suresini okuyanı sever. Fatiha Suresini okuyan Müslüman, bütün Kur'an'ı okumuş gibi sevap alır. Fatiha Suresi, 7 ayetten ibarettir ve bir bütün olarak nazil olmuştur. Fatiha Suresini çok okuyan Müslüman, bu suredeki ayetler sayesinde cehennem kapılarında set bulur ve cehennem üzerinden daha rahat bir şekilde geçer. Fatiha ve Ayetel Kürsi'yi birlikte okuyan, bütün şerlerden emin olur. Fatiha'yı okumakla Allah'a olan şükrünü yerine getirir. Fatiha Suresi, hastalara şifa, dertlilere deva olur ve ruhi ve bedeni marazları iyileştirir. Fatiha Suresi; dilek, yakarış, münacaat ve duadır. Fatiha'da her derde deva vardır. Fatiha Suresi indiği zaman şeytan feryat figan etmiştir çünkü Fatiha Suresi okuyana mükafat olarak cehennem ateşi haram olur.

Fatiha Suresi her sırra eriştirir. Fatiha Suresi ile arzulara, şerefe ve makama nail olunur. Fatiha okuyan Müslüman, fakirlik, kötülük ve korkulardan emin olur. Dünya ve ahiret saadetine kavuşur. Fatiha Suresinde bin zahiri, bin batıni olarak toplam iki bin fazilet vardır. Fatiha Suresinde 7 ayet, 25 kelime ve bazı alimlere göre 123, bazı alimlere göre 125, bazı alimlere göre de 130 harf bulunur.

Alimlerin bildirdiğine göre; bir Müslüman 313 Fatiha Suresini her gün okursa isteği ve arzusu gerçekleşir, korku ve tembellik hastalığından kurtulur. Allah onu iç ve dış marazlardan arındırır.

Fatiha Suresinin Bazı Faziletleri
  • Alimler demişlerdir ki: Şifa bulma için hasta üzerine 41 defa Fatiha Suresi okunur.
  • Her gün sabah namazının sünneti ile farzı arasında 41 Fatiha Suresi okuyana; makam ve mevki verilir. Hastaya şifa, zenginlik, güç ve kuvvet verilir. Emniyette olur, kısırlığı kalkar, halk arasında izzet ve şeref sahibi olur.
  • Farz namazlarından sonra 7 Fatiha Suresi okuyana bütün hayır kapıları açılır.
  • Sırasıyla; 25 Estağfurullah, 11 İhlas, 7 Fatiha, 33 Salatü Selam okunur; sevabı Hazreti Muhammed'in (S.A.V.), evliyanın, velilerin, ashabı kiramın mübarek ruhlarına hediye edip, onların hürmetine şifa dileyene Allah şifa verir.
  • Farz namazlarından sonra Fatiha Suresini 20 defa okuyan kişinin rızkı genişler, durumu iyileşir, iç dünyası nurlanır.
  • Fatiha Suresini sabah namazını kıldıktan sonra 30, öğle namazını kıldıktan sonra 25, ikindi namazından sonra 20, akşam namazı edasından sonra 15, yatsı namazını kıldıktan sonra da 10 defa olmak üzere toplam 100 defa okunur ve buna her gün devam edilirse Allah o kişinin istediği talebini nasip eder.
  • 125 bin defa Fatiha Suresini okuyana çok büyük fayda vardır.
  • Fatiha Suresini 3 İhlasla, Felak ve Nas surelerini yatarken okuyan her şeyden emin olur.
  • Allahü Teâlâ'dan bir haceti, bir isteği olan kişi, akşam namazını kıldıktan sonra 40 Fatiha Suresini okursa Allah dileğini verir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

AYŞE

23 Mayıs 2024 Perşembe

GÜNDE 313 ADET OKUNMAYA NİYET EDİLDİОİNDE 313 ADET HARİCİNDE EKSTRA OKUNMASI MESELA BİR İŞE BAŞLARKEN OKUNMASI SAYIYI BOZAR MI?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Hayır, sayıyı bozmaz. Günlük belirli bir sayıda okuma hedefi konulabilir, ancak ekstra okumalar bu hedefi aşmak anlamına gelir ve bozmaz. Bu, daha fazla bilgi edinmek veya daha fazla ibadet etmek anlamına gelir ve olumlu bir şekilde değerlendirilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Fatiha Suresi Anlamı Nedir?

Fatiha Suresi Anlamı Nedir?

Fatiha Okunuşu ve Anlamı

Fatiha Okunuşu ve Anlamı

Fatiha Meali Okunuşu ve Anlamı

Fatiha Meali Okunuşu ve Anlamı

Popüler İçerikler

Ruhuna El Fatiha Okumak

Ruhuna El Fatiha Okumak

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fatiha Okunuşu ve Anlamı

Fatiha Okunuşu ve Anlamı

313 Fatiha Okunuşu ve Anlamı

313 Fatiha Okunuşu ve Anlamı

Fatiha Anlamı Nedir?

Fatiha Anlamı Nedir?

Fatiha Suresi Tefsiri

Fatiha Suresi Tefsiri

Fatiha Suresi Kaç Ayettir?

Fatiha Suresi Kaç Ayettir?